הפוסט הראשון של המרחב השלישי

זהו הבלוג שמזמן רציתי לפתוח, ושנדחה ונדחה, כל פעם בתירוץ אחר.

הוא נקרא "המרחב השלישי" בהשראת ספרו של אדוארד סוג'ה "Thirdspace", העוסק באופני חקירה והתבוננות שונים של ההבטים המרחבים של חיי האדם, מתוך גישה "טריאלקטית", בעקבות לפבר, פוקו ועוד. קראתי רק חלק קטן של הספר (ועוד אגיע ליותר מזה בעתיד, אני מקווה), אך זה הספיק לי כדי לבחור בו כהשראה לשם הבלוג שלי. ומדוע בעצם?

משום שכמעט תמיד, כשאני לומד, קורא, שומע וקולט מידע, דיונים וויכוחים, אני מוצא שההגדרות הבינאריות שבהן הורגלנו לסדר את חיינו אינן מתארות נאמנה את המציאות המורכבת. משום שאני מעדיף הגדרות לא מושלמות, שאינן כוללות פירוט של תנאים הכרחיים ומספיקים על מנת שדבר-מה ייכלל בהן, אלא משאירות גבולות עמומים ומרחבי-סף, שבהם יכולים להתקיים גם A, גם לא-A, וגם, לפעמים, כאלו שהם לא-A ולא-לא-A.

מבולבלים? גם אנחנו. זה בדיוק העניין. כי רובנו מורגלים מגיל צעיר לחלק את העולם על פי דיכוטומיות מוסכמות: שחור ולבן, טוב ורע, נקי ומלוכלך ועוד ועוד. אבל ההרגל הזה הוא רק כלי עזר שמסייע לנו להתמודד עם הפגזת הנתונים המתמדת על איברי החישה שלנו, באמצעות מיון וסיווג שלהם לקטגוריות. הבעייה היא, שבדרך כלל ההרגל הזה משתלט על מרבית מגנוני הפעולה שלנו, ומסתיר מאתנו את המורכבות העצומה של העולם מסביב, ובמיוחד את העובדה שהוא לא באמת מסודר בקטגוריות ברורות עם קריטריונים מובהקים שמגדירים מי נכלל בהן ומי לא.

המרחב השלישי, עבורי, הוא המרחב שבו מתערבבים המרחב הריאלי והמרחב המדומיין, המרחב הפרטי והמרחב החברתי, המרחב של קהילה אחת עם זה של הקהילות השכנות לה. זהו המרחב היצירתי שממנו צצים רעיונות חדשים, מנהגים חדשים, תרבויות חדשות. זה המרחב שמענין אותי.

במשך השנים שבהן לא היה לי בלוג, רציתי הרבה פעמים לכתוב אותו, על נושאים שונים ומגוונים שהיו בראש החדשות או בשוליהן, על ספרים שקראתי, על מקומות שביקרתי בהם, על אנשים ועל רעיונות. אבל לא כתבתי אותם. חלק מהדברים עוד יעלו פה בעתיד, אם אמצא שהם עדיין (או שוב) רלוונטיים. אחרים יאלצו להישאר בנבכי זיכרוני עד שיימצא להם מוצא משם בהקשר מזדמן. או שלא. נחכה ונראה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: